Pewność siebie

W teorii jesteśmy świetni, wiemy co to pewność siebie, ba, nawet potrafimy pokazać, że jesteśmy pewni siebie. Pewny głos, pewna otwarta postawa, no przecież wiemy co robić, aby być pewnym siebie.

Skoro tak wiele osób wie co to pewność siebie, to dlaczego jest tak niewiele osób, które faktycznie potrafią taką postawę prezentować.  Więcej, we współczesnym świecie bardzo niewielu ludzi ma zdrową pewność siebie.

Czujemy podświadomie, że głos i postawa to za mało, ponieważ taka pewność siebie jest jak dom bez fundamentów, po pierwszym deszczu się zawali. Taką osobę, można wprawić bardzo łatwo w zakłopotanie i cała pewność siebie znika jak woda w suchej ziemi.

Nie zadziała jak będziemy powtarzać „Jestem zwycięzcą”, nic to nie da ponieważ, już pierwsza porażka spowoduje, że przestaniemy w to wierzyć. Jeśli zrozumiemy, że działanie i tzw. pomyłki, to element nauki, to zdobywanie nowych umiejętności stanie się przygodą.

Przygoda stanie się rzeczywistością, pierwsze sukcesy zaczną być motorem napędowym do działania. Kolejne sukcesy utwierdzą nas w przekonaniu, że możemy, a to da poczucie (bo tak to działa), że w sposób naturalny możemy być sobą bez przekonywania, że jesteśmy coś warci.

Pewność siebie budujemy w oparciu o konkretne sytuacje, a ściślej mówiąc o konkretne sukcesy. Dlatego tak ważne jest aby już małe dzieci miały poczucie, że odnoszą sukcesy, każdy mały sukces to cegła to fundamentu osobowości.

Z czasem w sposób naturalny poprzeczka może być podnoszona wyżej, każdy kolejny sukces, będzie mocnym umocnieniem na dalsze życie. Osoby, które funkcjonowały w rzeczywistości gdzie osiągały sukcesy wchodzą w relację z zerową obawą odrzucenia, czyli z bardzo mocnym poczuciem własnej wartości.

Kiedy zastanowimy się co różni człowieka pewnego siebie od osoby nieśmiałej to dojdziemy do zaskakującego wniosku, że ci ludzie jako ludzie są dokładnie tacy sami.  Dlaczego są tacy sami, napiszę następnym razem.

 

Dodaj komentarz